مسافرت و گردشگری
  • دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸

تپه های باستانی طرب آباد، بقایای شهر کهن نیشابور

بانک اطلاعات عمومی - همگروهتپه طرب آباد، آثار به جا مانده از نیشابور کهن

 

نیشابور کهن

قسمت اعظم نیشابور کهن امروزه در دل خاک نهفته است و آثار آن محدود به چند تپه اصلی است. این منطقه در جنوب نیشابور فعلی با وسعت ۳۵۰۰ هکتار قرار دارد که به استناد متون و شواهد زیستگاهی از صدر اسلام تا ابتدای دوره ايلخاني بوده است. این محوطه در سال های ۱۳۱۵ و ۱۳۱۸ ش توسط هیئت باستان شناسی موزه متروپولتین و شهر کهن نیشابور در سال ۱۳۸۴ به دست هیئتی ايراني – فرانسوی مورد کاوش قرار گرفت.

تپه طرب آباد,تپه آلب ارسلان,طرب آباد نیشابور

تپه طرب آباد (آلب ارسلان)

 

تپه ی طرب آباد

تپه ی طرب آباد که به تپه ی آلب ارسلان یا کهن دژ و یا قهندز هم مشهور است یکی از تپه های باستانی و محوطه های تاریخی نیشابور است که در حدود 300 متری روستای طرب آباد و 500 متری شمال روستای لک لک آشیان واقع و دور تا دور تپه ی یاد شده را زمین های کشاورزي، در بر گرفته است.

تپه طرب آباد,کهن دژ,آثار تاریخی نیشابور

کهن دژ طرب آباد

 

قدمت تپه ی طرب آباد

دیرینگی تپه ی طرب آباد که بر پایه ی نظرات کارشناسان باستانشناسی، دربرگیرنده ی کهندژ شهر نیشابور قدیم است، به قرون نخست ی اسلام تا قرن هفتم هجری میرسد و بعضی صاحب نظران، بر مبنای بعضی جستجو ها و یافته های باستانشناسی این اثر را یک سایت ساسانی معرفی کرده اند . کهندژ، بخش حاکم نشین کهن شهر نیشابور بوده است و اینک، بقاياي کهندژ شرق، در کالبد تپه ی طرب آباد، در حدود 4 کیلومتری شرق شهر نیشابور، خودنمايي می نماید. این تپه ی باستانی، در سال 1384 در فهرست آثار ملي ایران، به ثبت رسیده است.

تپه طرب آباد,تپه آلب ارسلان,مکان های تاریخی ایران

تصاویر تپه باستانی طرب آباد نیشابور کهن

 

معماری

امروزه، تپه ی طرب آباد بصورت مجموعه بناهایی دیده ميشود که به صورت پراکنده و در داخل حصار بیضی شکل شکل محدود شده اند. ارتفاع دیوارها در بخش هایی به ویژه در جنوب شرقی مجموعه، به هفت متر میرسد. در قسمت غرب و جنوب غربی تپه، فضاهای معماري، بصورت فشرده و مستمر قرار گرفته در صورتی که در شرق و شمال شرقی آن، فضاهای معماري بصورت منفرد و تک، دیده ميشود.

 

عوامل و عناصر تشکیل دهنده ی بنا شامل خشت، گل و آجر میباشد . اکثر خشت های به کار رفته به ابعاد 10* 45* 45 سانتیمتر و آجرها 5* 20* 20 سانتیمتر ميباشند. بطور کلی، وجود تنوع در بخش هایی از دیوارهای بنا، من جمله مصالح استفاده شده، نشانگر این است که این مجموعه در دوره های گوناگون، ساخته و طی سال ها، دخل و تصرفاتی در آن صورت گرفته است.

تپه طرب آباد,طرب آباد,نیشابور

نشانی تپه طرب آباد

 

نشانی:

استان خراسان رضوی، نیشابور،  طرب آباد، تپه های باستانی طرب آباد

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

مدیر سایت

مسافرت و گردشگری

خانه تاریخی آقا گل قبلی

خانه تاریخی آقا گل

عمارت سرای روشن، تلفیق معماری ایرانی و اروپایی بعدی

عمارت سرای روشن، تلفیق معماری ایرانی و اروپایی